COMPEK MEDICAL SERVICES, s.r.o.
 
Novinky

Naše firma se zúčastní jako hlavní partner tiskové konference při příležitosti Světového dne hypertenze, pořádané Českou společností pro hypertenzi ve spolupráci se Světovou ligou proti hypertenzi.

 

Pro naše zákazníky na Slovensku byl spuštěn nový e-shop: www.oxymeter.sk

Z každého zakoupeného produktu z našeho e-shopu přispíváme na provoz Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Rozšířili jsme nabídku prstových oxymetrů o nové modely Prince-100B1 a Prince-100B5.

Úvodní stránka » Slovník » Hemoglobin

Hemoglobin

Hemoglobin

Je součástí červených krvinek a má schopnost vázat a opět uvolňovat kyslík. Skládá se z bílkoviny globinu (96 %) a z pigmentu hem (4 %), který obsahuje dvojmocné železo. Na železo se poměrně volnou vazbou váže kyslík a vzniká tak oxyhemoglobin, který má jasně červenou barvu. Množství hemoglobinu v krvi je u mužů průměrně 150 g/l, u žen 140 g/l.
V 5 litrech krve člověka je asi 750 g hemoglobinu. Protože při plném nasycení váže 1 g hemoglobinu 1,34 ml O2, může celkový objem krve vázat zhruba 1 litr kyslíku. Hemoglobin může také vázat jiné plyny, např. vazbou s oxidem uhelnatým se vytváří karboxyhemoglobin. Protože vazba s oxidem uhelnatým je výrazně silnější než s kyslíkem (cca 200x), nemůže se kyslík na hemoglobin vázat, když oxid uhelnatý je již na hemoglobin navázán (je obsazeno) a dochází tak k otravám.